Akıllı Kimlikler 2013 Yılında geliyor.

 

 

TÜBİTAK’ta görevli Türk mühendisler tarafından 5 yıllık bir Ar-Ge çalışmasının ardından geliştirilen elektronik kimlik kartları, 2013 Haziran ayından itibaren iki milyon vatandaşa dağıtılacak.

Eğitime ve bilime verilen desteklerle teknoloji hayatımızın her alanında kullanılır hale geldi. Türk mühendisler tarafından oluşturulan Türkiye’nin e-dönüşüm alanındaki en büyük hamlelerinden biri olan elektronik kimlik kartları projesi ülkemizde hizmet verebilecek seviyeye ulaştı. Pilot uygulamanın yapıldığı Bolu’da şehir genelinde 60’ı aşkın nüfus memuruyla 220 bin akıllı kimlik kartı vatandaşlar tarafından kullanılıyor.

Başarılı uygulamanın ülke genelinde yaygınlaşması amacıyla 2013 Haziran ayından itibaren 2 milyon vatandaşa yeni kimlik kartları dağıtılacak. Yaklaşık 3 yıllık bir geçiş sürecinin ardından tüm vatandaşlar elektronik kimlik kartını kullanmış olacaklar.

Akıllı kimlik kartları sadece bir nüfus kağıdı işlevi görmeyecek. Çipli yeni kimlik kartları ehliyetten banka işlemlerine, ulaşımdan sağlığa kadar birçok alanda kullanılabilecek.Böylelikle kimlik sahteciliğinden kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecek.

e-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere evlerden ve iş yerleri de dahil internetin bulunduğu her yerden kimlik kartıyla güvenli şekilde erişilebilecek. Kimlik kartıyla e-imza kullanılabilecek. Kimlik kartı, vizesiz gidilen ülkelerde seyahat belgesi yerine geçecek. Yani elektronik pasaport özelliğine de sahip olacak.

Yeni kimlik kartları sınavlarda da kullanılacak. Böylelikle başkasının yerine sınava girmelerin tamamen önüne geçilmesi hedefleniyor. Ayrıca stadyumlara girerken olay çıkaranlar ve daha sonra maça gitmediğini iddia edenler kartının okutulmasıyla maça gidip gitmediği de kolaylıkla tespit edilebilecek.

Elektronik kimlik kartları ile okullarda yoklama yapılmasına da gerek kalmayacak. Öğrenci kartını okutup yerine geçebilecek. Akıllı kimlik kartlarına damar ve parmak izinin yanında avuç içi damar izi ile iris tanıma özellikleri de eklenecek.

Bir önceki yazımız olan İstirahat parası sorgulaması Rapor Parası Sorgulama başlıklı makalemizde 2014 emekli promosyonu, 2016 fiyat listesi ve 2022 3 aylık maaş sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir