Ankara Büyükşehir Belediyesi Tarafından Gerçekleştirilen Yardımlar ve Sosyal Hizmetler

Ankara Büyükşehir Belediyesi Tarafından Gerçekleştirilen Yardımlar ve Sosyal HizmetlerAfet yardımları

Ankara Büyükşehir Belediyesi ,dünyanın ve Türkiye’nin herhangi bir yerinde, doğal ve insan kaynaklı afetlerin etkilerinde savunmasız insanların etkilenme derecelerini azaltarak,afetlerden sonra ortaya çıkacak insani ihtiyaçları giderir.

Acil yardım hizmetleri

Acil durumlarda (su basması, yangın, tüp patlaması, doğal gaz kaçağı, çatı akması vb.) yaşlıya gereken yardımlar yapılmaktadır.
Yardıma Muhtaç durumda olan yaşlılarımızın kendilerinin veya yakınlarının talepleri halinde, mesai saatleri içinde, kurum ambulansı ile en yakın sağlık kurumuna sevkleri yapılmaktadır.
Kimsesiz ve muhtaç üyemizin vefatı halinde; adli tıp, morg ve gasil işlemlerinin yürütülmesine yardımcı olunmakta, cenaze aracı temini ve defin işlemleri yapılnmaktadır.

 

İletişim Bilgileri
Adress: Bardacık Sok. No: 21 Küçükesat ANKARA
Telefon: (0090) 312 419 03 03-04
Fax: (0090) 312 419 80 22
E-posta: sosyalhizmet@ankara-bel.gov.tr

 

Her türlü ev içi tamiratı

Üyelerimizin yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla ev içi tamirat hizmetleri verilmektedir.Bu çerçevede marangozluk, elektrik ve su tesisati tamiratları işlerine yönelik hizmetler merkezimizce verilmektedir.
Yaşlıların,evinde onarımı mümkün  olmayan ve dışarıda tamir ettirilmesi gereken cihaz veya eşyaların tamirati, ücretleri yaşlı tarafından ödenmek kaydıyla, merkezimize yaptırılır.

Marangozluk

Açılıp kapanmayan kapıların, pencerelerin ve kırılan mobilyaların onarılması,

Elektrik Tesisatı Tamiratları

Sigorta, priz, elektrik düğmesi ve ampullerin onarılması ve değiştirilmesi vb.,

Su Tesisatı Tamiratları

Conta değiştirilmesi, tıkanan boruların açılması- değiştirilmesi, bataryaların onarımı ve değiştirilmesi vb.,

Dışarıda Yaptırılacak Onarımlar

Ücreti yaşlı tarafından karşılanmak üzere evde tamiri mümkün olmayan cihaz ve eşyaların dışarıda tamir ettirilmesi.

İletişim Bilgileri
Adress: Bardacık Sok. No: 21 Küçükesat ANKARA
Telefon: (0090) 312 419 03 03-04
Fax: (0090) 312 419 80 22
E-posta: sosyalhizmet@ankara-bel.gov.tr

Nikah yardımı indirmek için tıklayınız

Öncelikli hizmet kartı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin tüm hizmetlerinden (Ego,Aski,Belediye Hastanesi) yararlanmaları amacı ile üyelerimize Öncelikli Hizmet Kartı verilemektedir.

İletişim Bilgileri
Adress: Bardacık Sok. No: 21 Küçükesat ANKARA
Telefon: (0090) 312 419 03 03-04
Fax: (0090) 312 419 80 22
E-posta: sosyalhizmet@ankara-bel.gov.tr

Özel günler ve haftaların kutlanması

Özel günlerde ve haftalarda yaşlılarımıza kutlama mesajları ve kartları gönderilmesi, özel günün ve haftanın özelliğine uygun şekilde yaşlılarımızla birlikte kutlanması, konuşmalar yapılması, şiirler okunması, anıların paylaşılması, özel günlerde bir yaşlımızın temsili kişi seçilmesi (en yaşlı anne, en yaşlı öğretmen vb.), günün özelliğine göre şeker, yiyecek,  içecek ikramı vb.

Merkezimizde kutlanan günler ve haftalara örnekler

19 Mart Dünya Yaşlılar Günü,
18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası,

Resmi Bayramlar,
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı,
30 Ağustos Zafer Bayramı,
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı,
Dini bayramlar,
Ramazan Bayramı,
Kurban Bayramı,
Yılbaşı,
8 Mart Dünya Kadınlar Günü,
6 Mayıs Anneler Günü,
Babalar Günü (haziran ayının 3. pazar günü)
13 Ekim Ankara’nın Başkent Olması,
10 Kasım Atatürk’ün Ölüm Yıldönümü ve Atatürk Haftası,
24 Kasım Öğretmenler Günü.

İletişim Bilgileri
Adress: Bardacık Sok. No: 21 Küçükesat ANKARA
Telefon: (0090) 312 419 03 03-04
Fax: (0090) 312 419 80 22
E-posta: sosyalhizmet@ankara-bel.gov.tr

Kıyafet yardımı

Fakir ve dar gelirli vatandaşlarımıza  kıyafet yardımı,
Kimsesiz veya muhtaç  okul öğrencilerinede  yılda bir kez bot ve kaban yardımı yapılmaktadır.

Psikolajik destek hizmetleri

Yaşlıya evinde hizmet prensibini benimseyen Ankara Büyükşehir Belediyesi Yaşlılara Hizmet Merkezi’nin verdiği hizmetlerden bir tanesi de Psiko-sosyal destek hizmetidir. Yaşlılık dönemi fiziksel durumda olumsuz değişiklikler ve sosyal hayatta kısıtlamayı beraberinde getiren bir dönemdir. Bu yeni döneme uyum süreci genelde stresli geçmektedir. Başlıca stres kaynakları emeklilik, iş kaybı, çocukların evden ayrılması, eş kaybı, arkadaş kaybı ile yaşanan yalnızlık duygusu ve fiziksel zorlanmalar nedeniyle ihtiyaçların giderilememesidir.
Bununla birlikte uyku bozuklukları, iletişim çatışmaları ve olumsuz duygu durumları gibi çeşitli psikolojik tepkiler gözlenmektedir. Bu zor dönemde yaşlılarımıza psikolojik destek sağlamak amacıyla merkezimizde görevli psikologlar üyelerimizi evlerinde ziyaret etmekte ve psikososyal destek sağlamaktadırlar. Bu görüşmeler üyelerin kendi talepleri veya sosyal hizmet uzmanlarının ve sağlık personelinin gözlemleri sonucunda psiko-sosyal destek servisine yönlendirmeleri sonucu gerçekleşmektedir. Üyelerimizi evinde ziyaret eden psikologlar üyelerimizin sıkıntılarını dinlemekte, yaşlılık dönemi ile ilgili bilgi vermekte ve uygun gördükleri yönlendirmeleri gerçekleştirmektedirler. Bu yönlendirmelerin temel amacı üyenin sosyal olarak kendini geliştirebileceği bir ortama katılımını ya da tetkik ve tedavisi için bağlı bulunduğu kuruma başvurmasını sağlamaktır. Tekrar görüşme talep eden üyelerimiz periyodik olarak ziyaret edilmektedir. Görüşme talebi olmayan üyelerimizin durumları ise telefonla yapılan görüşmelerle kontrol edilmekte ve ihtiyaçları tespit edilmektedir. Talep eden üye yakınlarına da yaşlılık dönemi ve bu döneme bağlı olası psikolojik durumlar ile ilgili bilgi verilmekte ve yakınlarının sorunlarının çözülmesi doğrultusunda danışmanlık yapılmaktadır.
Birebir görüşmelerin dışında psiko-sosyal destek servisi paylaşım toplantıları adı altında grup görüşmeleri düzenlemektedir. 10-12 kişilik gruplar ayda iki kez toplanmakta ve üyelerin talepleri ve psikologların önerileri doğrultusunda çeşitli konularda duygu ve düşüncelerini paylaşmaktadırlar. Grup görüşmelerinin amacı üyelerin sosyal ilişkilerini güçlendirmek ve yalnızlık duygularıyla baş etmelerine destek olmaktır. Bunların dışında psiko-sosyal destek servisi sosyal servise düzenlenen sosyal faaliyetlerde ve projelerde destek olmakta ve üyelerin ihtiyaçları ve psikolojik durumları ile ilgili bilgi vermektedir.

İletişim Bilgileri
Adress: Bardacık Sok. No: 21 Küçükesat ANKARA
Telefon: (0090) 312 419 03 03-04
Fax: (0090) 312 419 80 22
E-posta: sosyalhizmet@ankara-bel.g

Rehberik, refakat Danışmanlık hizmetleri

Merkezimize  bizzat ya da telefonla müracaat eden yaşlılara,sosyal hizmet uzmanları tarafından hizzmetlerimiz hakkında gerekli bilgiler verilmektedir.Sosyal Hizmet uzmanı, yaşlıyı hizmet alacağı birime yönlendirmekte ve verilecek hizmetin ulaşıp ulaşmadığı denetlenmekte;verilen hizmetten üyenin memnun kalıp kalmadığı öğrenilerek,memnun kalmadığı durumlarda gerekli önlerler alınmaktadır.Merkezimizde çalışan sosyal hizmet uzmanları ve psikolog tarafından yaşlıların psikolojik sosyal ve ekonımik sorunları saptanmakta ve ilgili konularda yaşlımız bilgilendirilmektedir.Belirlenen sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

   

 

Psikolojik Danışma

Merkezimizde çalışan psikolog ve sosyal hizmet uzmanları tarafından yaşlıların psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunlarının saptanması, tanımlanması, değerlendirilmesi, ilgili konularda yaşlının bilgilendirilmesi, problemin çözümüne yönelik girişimlerde bulunulması (merkezimizin olanakları çerçevesinde çözümlenmesi veya ilgili kurum ve kuruluşlara yaşlının yönlendirilmesi)

Kurumsal Hizmetler Yönelik Danışma

Merkezimizin hizmetlerine yönelik danışmanlık (hizmetlerin yüz yüze veya telefon ile tanıtımı ve hizmetler ile ilgili yaşlılardan gelen geribildirimlerin değerlendirilmesi),

Hukuki Danışmanlık

Yaşlının karşılaştığı hukuki problemlerin çözümünde Belediye Hukuk Müşavirliği yada Baro aracılığıyla destekleyici hizmetlerin sağlanması.

Refakat ve Danışmanlık Hizmetleri

Psiko-sosyal sorunlar için bilgilendirme ve yönlendirme,
Ev ziyaretleri,
Yaşlıya kitap, gazete ve dergi okunması, yaşlı ile sohbet edilmesi,
Yaşlı ile birlikte gezintiye çıkılması,
PTT, elektrik, su, doğal gaz vb. faturalarının takibinde ve gerekli merkezlere yatırılmasında yaşlıya yardımcı olunması (söz konusu miktar yaşlı tarafından ödenir),
Yaşlının günlük alışverişine yardımcı olunması,
Sanatsal etkinliklere katılan yaşlılara eşlik edilmesi,
Yaşlının akraba ve dost ziyaretlerinde kendisine eşlik edilmesi.

İletişim Bilgileri
Adress: Bardacık Sok. No: 21 Küçükesat ANKARA
Telefon: (0090) 312 419 03 03-04
Fax: (0090) 312 419 80 22
E-posta: sosyalhizmet@ankara-bel.gov.tr


Sosyal hizmetler

Merkezimizde verilen sosyal hizmetler, sosyal hizmet uzmanları tarafından yürütülmektedir.
Merkezimize başvuran yaşlıların sosyal incelemesinin yapılması,
Yaşlılara verilecek hizmetlerle ilgili düzenlemelerin ve organizasyonların yapılması,
Yaşlılara yönelik eğitim, boş zaman uğraşları, geziler, kamplar ve sosyal faaliyetlerin düzenlenmesi,
Günlük 20-30 arası yeni üye kaydının yapılması.

İletişim Bilgileri
Adress: Bardacık Sok. No: 21 Küçükesat ANKARA
Telefon: (0090) 312 419 03 03-04
Fax: (0090) 312 419 80 22
E-posta: sosyalhizmet@ankara-bel.gov.tr

Sağlık hizmetleri

Sağlık hizmetleri birimimiz bulunduğu Bardacık Sok. No:21 K.Esat/ Ankara adresindeki ve Ayaş yolu 20. km. Eryaman / Etimesgut Yaşlılar Lokalindeki sağlık üniteleri çerçevesinde üyelerimize sunulmaktadır. Hizmetlerimiz doktor ve hemşire eşliğinde haftanın 6 günü mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır. birimlerde verilen hizmetlerin yanı sıra mütemadi olarak 2 sağlık ekibi ( doktor ve hemşire ) günlük 24 adreste evlerde ziyaretlerde bulunuyorlar. Ev ziyaretleri için özel tesis edilmiş ambulans ve araçlar mevcuttur. İster birimlerde, ister ev ziyaretleri esnasında yapılan muameleler: fizik muayene, tansiyon ölçümü, pansuman, enjeksiyon, idrar yolları kateterizasyonu ( sonda ) otoskopi, sütur atılması-alınması, aşı yapılması ve diğer kan testlerini de içermektedir. Haftanın Salı ve Perşembe günleri tüm yıl boyu birimlerde yapılmakla total kolesterol glükoz, trıglıserıt, kan basıncı kontrolü taramaları organize edilmektedir Mayıs-eylül ayları, Ankara ilçelerinin muhtelif park ve rekreasyon alanlarında açık havada sağlık taramaları yapılmaktadır.
Üyelerimize sağlıklı beslenme konusunda temel prensipleri içeren diyet programları ayrıca yaşı ve kilo göz önünde bulundurularak hastalıklara özgü tedavi amaçlı diyet rejimleri uygulanmaktadır.FTR ve nöroloji sorunları olan üyelere günlük yapılması gereken rehabilitasyon ve jimlastik programları eğitilmekte ve sunulmaktadır.
Yaşlılara özgü olan hastalıklar konusunda birimlerde organize edilmekte aylık seminerler yapılmaktadır.Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın Belediye Hastanesinde muayenesi ayrıca yatalak hastalarının sağlık kurumlarına nakli amaçlı ambulans gönderilmesi ve onların sağlık karnelerine ilaç yazdırılması hizmet de verilmektedir.
Yukarıda sayılan sağlık hizmetlerini ister telefonla, isterse bire bir yapılan doktor, sağlık danışmanlığı tamamlamaktadır.

 

Ücretsiz check-up

Sosyal güvencesi olmayan üyelerimize yılda bir kez Belediye Hastanesi’nde check-up yaptırılır.
 

Cenaze Hizmetleri

Üye yaşlılarımızın kendileri ve birinci derecedeki yakınlarına  yönelik adli tabip ve cenaze hizmetlerinin verilmesi

Acil Sağlık Hizmetleri

Acil durumlarda tam donanımlı ambulans ile yaşlımız enyakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmakta, varsa yakınlarına haber verilmekte ve tedavi sonuçlanıncaya kadar sağlık kurumundaki süreç takip edilmektedir.

Sağlık Taraması

Her hafta cuma günleri, daha önce belirlenen bölgede sağlık taraması yapılmaktadır. Bu esnada yaşlılarımızın; şeker, tansiyon ve kolesterol düzeyleri ölçülmektedir. Yaşlı, gerekli görüldüğünde, hastanelerin ilgili servislerine yönlendirilmektedir.

Üyelerimiz için ayda bir kere merkezimizde EKG ölçümü, kansızlık testi ve kemik taraması yapılmaktadır.

sağlık hizmetleri müracat koşulları

Çeşitli zamanlarda hizmetlerin tanıtımı ve duyurularla, yapılan etkinliklerle, yazılı ve görsel basındaki haberlerimizle, hizmet alan üyelerimizin çevrelerine anlatımlarıyla, bizlere ulaşmak isteyen Ankara ili sınırları içinde eşiyle, yalnız veya yakını ile yaşayan 60 yaş üzeri vatandaşlarımız merkezimizden hizmet almaktadırlar.

Hizmetlerimizden faydalanmak isteyen yaşlılarımız merkezimize şahsen, bir yakınları veya tanıdıkları vasıtası ile ya da adres ve telefon bıraktıktan sonra Sosyal Hizmet Uzmanlarının yaptıkları ev ziyaretleriyle uygun görüldüğü taktirde merkezimize üye olurlar. Yapılan bu ev ziyaretleri esnasında Sosyal Hizmet Uzmanları merkez ve faaliyetleri hakkında yaşlıya bilgi vererek hangi hizmetten nasıl faydalanacağı konusunda yaşlılarımıza ışık tutarlar.

Yapılan ev ziyaretleriyle doldurulan kayıt formları idarenin onayından çıktıktan sonra bilgisayara girilir ve bu aşamadan sonra yaşlımız düzenli olarak merkezimizin hizmetlerinden faydalanmaya başlar.

Hizmetlerimizden faydalanmak isteyen yaşlımıza hizmet gitmeden bir gün önceden haber verilerek herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilmemesine özen gösterilir.

Hizmetten faydalanan yaşlımız, bir gün sonra telefonla aranarak aldığı hizmetten memnun olup olmadığı sorulur. Eğer bir memnuniyetsizliği söz konusu ise Sosyal Hizmet Uzmanı yaşlıyı evinde tekrar ziyaret ederek memnuniyetsizliğin giderilmesi için gerekli çalışmaları yapar.

 

İletişim Bilgileri
Adres: Ankara Büyükşehir Belediyesi
Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı
Yaşlı Hizmetleri ve Şevkat Evleri Şube Müdürlüğü
Yaşlı Hizmetleri Merkezi
Bardacık Sokak No: 21 Küçükesat / ANKARA
Telefon: (0090) 312 419 03 03
(0090) 312 419 03 04
Fax: (0090) 312 419 80 22
E-posta sosyalhizmetler@ankara-bel.gov.tr

 

Bir önceki yazımız olan İstirahat parası sorgulaması Rapor Parası Sorgulama başlıklı makalemizde 2014 emekli promosyonu, 2016 fiyat listesi ve 2022 3 aylık maaş sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

2 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir