Banka Tüketici kredileri hakkında

Eski bir bankacı olarak tüketici kredilerinde dikkat edilmesi gereken bir kaç unsur vardır onları özetlemeye çalışacağım.
1) Tüketici ve diğer kredilerde ilk dikkat edeceğiniz unsur yıllık maliyet oranıdır o size kredinizin maliyetini açıkça gösterir. Bunu bir örnekle açıklayalım aylık faiz oranı 0,95 olan bir kredinin yıllık maliyeti dosya masrafı sigorta falan yüzde 15,26 olsun. Diğer kredimiz 1,05 oranında ama dosya masrafı olmayan bir kredi olsun. Onunda yıllık maliyet oranı yüzde 14,95 gibi bir oran olur. Burada anlatmak istediğim aylık faiz oranına aldanmayın hemen yıllık maliyet oranını isteyin onu göz önüne alarak kredinizi kullanın.
2)Bütçenizi ayarlayın ona göre kredi çekin mutlaka ihtiyacız olandan bir miktar fazla çekin kredinizi. Kredi kartını borcunuz kapatmak için çekiyorsanız kartınız borcunu ödeyince mutlaka o kartınızı kapatınız demedi demeyin…
3)Kredinizi erken kapatabilme gibi bir durumunuz söz konusuysa dosya masrafı ve diğer masrafları en az olan kredileri tercih edin . Çünkü kredi çekerken verdiğniz masrafları geri alabilme gibi bir lüksünüz yok.

Aklıma gelenler bunlar sorularınız ve paylaşmak istediğiniz bilgiler olursa buradan yazın…
kredisiz günler dileğimizle
RaporParası ekibi….

Bir önceki yazımız olan rapor parası almak için (işgöremezlik) başlıklı makalemizde 3 aylık maaş bordrosu, 3 aylık sorgulama ve çalıştay hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

2 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir