ÇOCUK BAKIM PARASI

çocuk bakım parasıSGK Başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre çalışan anneler için çocuk bakım parası verilmesi konusunda detaylar açıklandı.

Çocuk parası alınabilmesi için iki adet kriter olduğu belirtilirken kriterlerin en önemlisi doğumdan sonra annenin çalıştığı işe tekrar çalışma başlaması olduğu görülüyor.

Çocuk Bakım Parası

Çocuk bakım parası olarak devlet çalışmaya başlayacak annelere çocuklarının bakımı için yakınlık derecesi ne olursa olsun bakıcı için bakım parası vermektedir. 0-24 yaş aralığındaki bebekler için başvuru alan SGK çocuğun 36.ncı ayına kadar her ay 900-1000 TL arası ödeme yapmaktadır.

Çocuk Bakım Parası Şartları

  • Çocuk doğumundan sonra annenin işe geri dönmesi,
  • Başvuruda bulunan çalışan annelerin çocuğunun 0-24 ay aralığında olması gerekmektedir.

Çocuk Bakım Parası Nasıl Alınır?

Çocuk bakım parası almak için SGK’ya giderek başvuruda bulunulması gerekmektedir. Yasa yeni çıktığı için SGK çalışanlarının pek bir bilgisi yok. Çünkü, 2015 yılı başlangıcında Antalya, Bursa ve İzmir illerinde Pilot bölge olarak 5000 anne için çalışma başladı. İlerleyen zamanlarda Tüm Türkiye’de başlanılacak.

SGK Başkanı tarafından yapılan açıklamada çocuk bakım parası almak için dikkat edilmesi koşul olarak “Kadınlar bakıcılarını kendileri bulacak. Çocuğa bakan kişilerin sigortalılığı önemli olacak. Çalışan kadınların da yakınlarından birisi sigortalı olup, çocuğa bakabileceğini belirtti.” denildi.

Bir önceki yazımız olan EVDE ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİ YOLUYLA KAYITLI KADIN İSTİHDAMI başlıklı makalemizde evde çocuk bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir