Doğum rapor parası ve Doğum izni

Çalışan kadınlar, ssk lı olsun, memur olsun veya diğer sağlık kuruluşları kapsamında olsun hamile kaldıklarında ne tür sosyal haklara sahip olurlar? Yasalarca belirlenen izin süresi ne kadardır, gerekli olan belgeler hangileridir? Gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır.Doğum öncesi ve sonrasında annelere verilen birçok yasal hak var, bunlardan bir kısmi doğum raporu veya doğum izni ile aldıkları doğum parası ile doğum izni ücreti de vardır. Doğum raporu nedir? ssk doğum raporu nasıl verilir ? ülkemizde erkek doğum izni var mıdır? ssk doğum izni ne kadar dır? Memur doğum izni toplam kaç haftadır? Doğum izni ücreti ve doğum parası ne zaman ve nereden alınır gibi bir çok soruyu kısmen de osa yanıtlamaya çalıştır.
Gebelikte doğum izni , doğum raporu ne zaman başlar?
İş kanunun 74. maddesine göre bir anne adayının doğum izni doğumdan sekiz hafta önce başlar. Gebelik normal şartlar altında 40 hafta olduğuna göre başlama zamanı 32. haftaya tekabül eder, ssk doğum izni ve aynı şekilde memur doğum izni de aynı ve eşit sürelerdedir? Doktorunuzdan beklenen doğum tarihini öğrenin. Bu tarihten en fazla 8 hafta öncesini hesaplayın ve randevu almanız gereken günü hesaplayın. Kadın doğum bölümünden herhangi bir doktordan randevu alın. İşyerinizden aldığınız vizite kağıdı ve sağlık karnesiyle sigorta hastanesine gidin. Doktor doğum tarihi konusunda sizinle aynı fikirde olursa size doğum izin belgesini verecektir. Doktor raporu almadığınız takdirde doğum öncesi izin hakkınızı hukuki olarak kaybedersiniz. Bu belgeyi saklamanız gerekir. Doğum ücretinizi almak için bu belgeye ihtiyacınız olacak. Ve doğum izniniz bu belgenin verildiği tarihte başlar.
Hamilelik döneminde , doğum sonrasında doğum izin süresi ne kadardır?
Memur doğum izni süresi ve ssk doğum izni süresi eşit olup , iİzin süresi 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 haftadır. Doğum raporu çalışmak istemeyen kadınlarda 32 haftalık iken verilir. İstendiği takdirde, sağlık durumu iyiyse ve doktor onay veriyorsa doğumdan üç hafta öncesine kadar çalışılabilir raporu verilir. Çalışılan bu süreler doğum raporu ile doğum sonrası izne eklenir. İstenirse yukarıda belirtildiği gibi 32 haftalık doğum izni ne ayrılan gebelerde bu süreler sonunda işçi 6 aylık ücretsiz izin kullanabilir ve bu süre yıllık izin sürelerini etkilemez.
Doğum izni ücreti, doğum parası alınması için ne gibi işlemler yapılmalıdır?

Eğer ssk lı iseniz doğum öncesi aldığınız rapor ve belgelerin bir nüshaları ve doğum sonrası aldığınız doğum raporunun bir nüshası ilgli hastane tarafından bağlı bulunduğunuz bölge ssk müdürlüğüne gönderilecektir. Çalıştığınız firmanızın muhasebe bölümünden çalıştığınız firmanın hangi sigorta müdürlüğüne bağlı olduğunu öncelikle öğrenmelisiniz. Firmanın adresine göre doğum sonrası doğru kuruma gidilmesi gerekir. Aksi takdirde size doğum izni ücreti, doğum parası için işlem yapmazlar. Devlet memurları ise memur doğum izni ve memur doğum raporununu çalıştıkları kuruma kendileri ibra ederler.

Çoğul gebeliklerde doğu raporu, doğum izni süre olarak daha uzun mudur?
İkiz ve tabii ki tüm çoğul gebeliklerde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki hafta daha ilave edilir ve doğum öncesi izin 10 hafta olarak kullanılınır.

Doğum Paranızın yatıp yatmadığını bu linkten Öğrenebilirsiniz. Tıklayınız..

Bir önceki yazımız olan İstirahat parası sorgulaması Rapor Parası Sorgulama başlıklı makalemizde 2014 emekli promosyonu, 2016 fiyat listesi ve 2022 3 aylık maaş sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

doğum izni hesaplama tablosu, doğum öncesi rapor parası

Yorumlar

3 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir