Güvenlikli Elektronik İmza (SGK Kurumsal Hekim Şifresi)

Kurum web sayfasında “27.07.2015 tarihinde Medula’yı kullanan tüm sağlık hizmet sunucularında Elektronik ortamda yazılan reçetelerde (e-reçete) ‘Güvenlikli Elektronik İmza’ uygulamasına zorunlu olarak geçileceği ve reçetelerin 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile yapılan düzenleme kapsamında, ıslak imzaya eşdeğer hukuki geçerliliği olan Güvenlikli Elektronik İmza prosedürü ile imzalanması gerekmekte olduğu” duyurulmuştu.

Güvenlikli Elektronik İmzalı E-reçete Sistemi “Güvenlikli Elektronik İmza” uygulamasına açık olup bir kısım sağlık hizmeti sunucuları tarafından da aktif olarak kullanılmaktadır. Halen hekimlerimiz tarafından “SGK KURUMSAL HEKİM ŞİFRESİ” alınarak devam eden e-reçete uygulamasında 01.01.2016 tarihinde “Güvenlikli Elektronik İmza” düzenlemesine zorunlu olarak geçilecek olup herhangi bir erteleme söz konusu olmayacaktır.

Sgk kurumsal hekim şifresi nasıl alınır diye merak ediyorsanız bağlı bulunduğunuz sağlık kuruluşundan alabileceksiniz.

Kurumumuz mevzuatı doğrultusunda e-reçete olarak düzenlenmesi mümkün olan tüm ilaç reçetelerinin bedellerinin karşılanması için elektronik ortamda düzenlenmiş ve aynı zamanda “Güvenlikli Elektronik İmza” ile de imzalanmış olması gerekmektedir. Güvenlikli Elektronik İmzalı E-reçete ile ilgili Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan E-reçete Giriş metodu (imzaliEreceteGiris) gerçek ortamda, E-reçete Web Servisinde yer alan diğer metotlar ise (imzaliEreceteSorgula, imzaliEreceteListeSorgula, imzaliEreceteSil, imzaliEreceteOnay, imzaliEreceteOnayIptal, imzaliEreceteTaniEkle, imzaliEreceteAciklamaEkle, imzaliEreceteIlacAciklamaEkle ) test ortamında kullanıma açıktır.

Güvenlikli Elektronik İmzalı E-reçete işlemleriyle ilgili teknik bilgilendirme buradaki web servis dokümanında yer almakta olup, gerekli entegrasyonun bu dokümanda belirtilen hususlara uygun yapılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Aylıksız İzinli Sayılan Kamu Personeline Duyuru başlıklı makalemizde aylıksız izin sayılan kamu personeli, genel sağlık sigortası primlerinin hesaplanması ve prim belgelerinin gönderilme şekli hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir