istirahat parası sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumlarına bağlı ve aynı zamanda bir firma, kurum ya da kamu da çalışan herhangi bir bireyin aksaklık, sakatlık, hastalık gibi sağlık sorunları gereğince doktorlarca alması gereken rapor vardır. Bu rapor bireyi işe gelemeyeceğini belirttiği gibi aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından prim ödemesi yapılması için de gereklidir. Bir diğer adı istirahat parası da olan bu ücreti talep etmek için yapılması gereken şey raporun en kısa sürede bir Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilmesidir. Bu işlem sonucun da kurumda ki yetkili kişiler yapılan incelemeler ve hesaplamalar sonucunda sizlere belirlenen ücreti gönderecektir. Bu istirahat parası sorgulamasını internet sayfamızda ki ilgili bölümden yapabilirsiniz.

İstirahat parası hesaplaması ise şu şekilde yapılır: son 1 sene içerisinde 90 güne dönüp ödenmiş olan prim tutarı hesaplanarak yatarak tedavi için yarısı ayakta tedavi için ise 3/2 si tutarında geri ödeme istenirse Ptt üzerinden ya da 09.07.12 tarihli değişimden sonra Ziraat Bankalarınca kişiye iletilir. Bu ödemeleri öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfasından alınmış olan sayfamız sayesinde istirahat para sorgulama kısmına girip sorgulamanızı yapabilir ve istirahat için ne kadar ödeme yapıldığını öğrenebilirsiniz.
Web sayfamız içerisinde bulunan istirahat parası sorgulama sayfası ile nüfus cüzdanınızda ki baba adı, tc kimlik no, aile sıra no nüfusa kayıtlı olduğu yer, cilt no bilgilerini girerek hızlıca sorgulama yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İstirahat parası sorgulaması Rapor Parası Sorgulama başlıklı makalemizde 2014 emekli promosyonu, 2016 fiyat listesi ve 2022 3 aylık maaş sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir