İş Kazası Nedir?

Hiç kimsenin istemediği olayların başında kuşkusuz iş kazası gelmektedir. 5510 sayılı kanunumuza göre iş kazası şöyle tanımlanmaktadır: İş esnasında veya iş nedeniyle sigortalının başına gelen kazaya iş kazası denmektedir. Böyle durumlarda yapılması gereken ilk şey kaza durumunu 3 gün içerisinde SGK’ya bildirmektir.

İş Kazası Nedir?

İş Kazası Nedir?

İş Kazası Sonrası Yapılacaklar

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak olan kontroller sonucunda olayın iş kazası olup olmadığı belirlenecektir. Yapılacak olan kontroller sonrasında olayın iş kazası olmadığı anlaşılırsa ödenen tazminatlar geri alınır. Şayet olayın sorumlu tarafı işçi olursa rapor bir ay içerisinde SGK’ya bildirilebilir. SGK’ya bildirim yapmak sizinden bildiği gibi artık çok kolay. İş kazası hakkında bildirimde bulunmak isteyenler internet üzerinden bildirim yapabilir. İş kazası hakkında sizlere vereceğimiz bilgiler bu kadardı.

Bir önceki yazımız olan SGK Rapor Girişi Yapmama Cezası başlıklı makalemizde Rapor Girişi Yapmama Cezası, SGK Rapor Girişi Yapmama Cezası ve SGK Rapor Girişi Yapmama Cezası Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir