Rapor parası alabilmek için gerekli olan şartlar

Rapor parası herhangi bir rahatsızlığında ve iş durumundan dolayı oluşan bir hastalığınızda sosyal güvenlik kurumu tarafından alabilecek olduğunuz paradır. Raporun anlamı iş göremezlik belgesidir. Rapor parası alabilmek için öncelikle iş göremez durumda olduğunuzu kanıtlayacak olan belgelere ihtiyacınız vardır. Sosyal güvenlik kurumu iş göremezlik ödeneğinizi iş göremez durumda olduğunuzu belgelerle kanıtladıktan sonra yatıracaktır. İş göremezlik ödeneği almak için birkaç şartı yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar iş göremezlik raporu almak ve iş göremezlik belgenizi gerekli yerlere iletmektir.

İş göremezlik ödeneği almak için yapmanız gerekenler çok basittir. Eğer ağır bir hastalık geçiriyor ve iş göremez durumda iseniz çalışmaya devam etmek hastalığınızın ilerlemesine neden olabilir. Sosyal güvenlik kurumu vatandaşın bu ve bunun gibi durumlarda mağdur olmasını engellemek için, hasta oldukları süre içinde çalışamadıkları zaman alacakları maaşı karşılamaktadır. Yani eğer kötü bir hastalık geçiriyorsanız ve iş göremez durumda iseniz belirli bir süre rapor alabilir ve rapor aldığınızın süre için maaşınızı sosyal güvenlik kurumundan alabilirsiniz.

Rapor parası alabilmeniz için gerekli bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir:

  1. İş göremezlik ödeneği alabilmek için, iş göremezlik raporu aldığınız tarihten 1 yıl önceki tarih içinde en az 9o gün SSK primi yatırmış olmanız gerekmektedir.
  2. 1 veya 2 gün gibi az sürelerde alınmış raporlar için Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik parası ödememektedir. Bu yüzden iş göremezlik ödeneği almak için uzun süreli raporlar almanız gerekmektedir.
  3. Rapor parası alabilmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da aldığınız raporda herhangi bir teşhisin bulunması gerektiğidir. Yani aldığınız raporda teşhis bulunmuyorsa iş göremezlik ödeneği alamazsınız.
  4. Aldığınız iş göremezlik raporunun hangi sosyal güvenlik kurumuna bildirildiğine de çok dikkat etmelisiniz. Çünkü iş göremezlik raporu aldığınız hastane kendisine yakın herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna yapabilir. İş göremezlik ödeneğinizi alabilmeniz için sizin bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumuna bildirim yapılması gerektiğine dikkat ediniz.
  5. İş göremezlik raporunuzu aldıktan sonra anında iş göremezlik ödeneği almayı beklemeyin. Çünkü iş göremezlik raporunuzun bitim tarihinin üzerinden en az 1 ay geçtikten sonra size iş göremezlik ödeneği yapılabilir.
  6. İş göremezlik ödeneği almaya hak kazandıktan sonra ödemelerinizi Ziraat Bankasından alabilirsiniz. 9 temmuz 2012 tarihinden itibaren ödemelerinizi ziraat bankasının şubelerinden herhangi birinden online ödeme olarak alabilirsiniz.
  7. Rapor parası alacağınız miktar rapor aldığınız gün sayısına göre değişmektedir.

 

Sosyal güvenlik kurumu tarafından vatandaşlara ödenen belirli bir miktar para, insanların hastalık zamanlarda çalışamadıkları zaman alamadıkları ücreti karşılamakta ve insanlara destek olmaktadır. Yani hastalandığınız zaman çalışıp kendinizi yormak yerine rapor alıp, maaşınızı alamadığınız süre için devletten para alabilmektesiniz. Bu da sigortalı iş yerlerinde çalışanlar için büyük bir avantajdır. Çünkü eğer sigortalı iseniz ve belirli bir miktarda ödeme yaptıysanız bu avantajlardan faydalanabilmektesiniz.

İş göremezlik raporu alacağınız zaman gerçekten ihtiyacınız olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Çünkü eğer çok büyük bir rahatsızlığınız olmadığı zaman iş göremezlik raporu alırsanız, daha sonra gerçekten rahatsızlandığınızda tekrar iş göremezlik raporu almanız ve iş göremezlik ödeneği almanız zorlaşabilir.

Bir önceki yazımız olan İstirahat parası sorgulaması Rapor Parası Sorgulama başlıklı makalemizde 2014 emekli promosyonu, 2016 fiyat listesi ve 2022 3 aylık maaş sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası almak için gerekli evraklar, rapor parası alma şartları, rapor parası almak için gerekli şartlar

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir