Rapor parası hesaplama nasıl yapılır

Bir firma ya da kamusal alanda çalışan bireyin iş sahibi olduğu zamanlarda başına gelen bir hastalık, aksaklık ya da sakatlık sonucunda bir rapor alması gerekmektedir. Bu kişiyi işe gidemeyeceğini gösteren mazeret niteliğinde ki belgedir. Bu sayede işe neden gidemediğini belirttiği gibi aynı zamanda istirahat parası adıyla da bilinen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından raporu bildiren ve işe gidemeyen kişilere verilen ücrettir. Raporu bir Sosyal Güvenlik Kurumuna verdiğinizde kurum bu raporu inceler ve rapor parası hesaplaması yapar. Bu yapacağı hesap sonucunda rapor süresi içerisinde en kısa zamanda parayı size gönderirler. Öncelerden sadece Ptt kurumlarınca yapılan bu işlemler 09.07.12 tarihli yönerge kapsamında değişmiş ve bu süreden sonraki zamanlarda istenilirse Ziraat Bankası ile de ödeme yapılmaktadır.
Rapor parası hesaplaması işe şu şekildedir: Hasta kişinin geriye doğru en çok 1 sene içerisinde ki 90 günlük prim ödemeleri toplamı alınır, eğer ki hasta yatarak tedavi oldu ise prim tutarının yarısı ödenir. Bunun sebebi ise hastane masrafları diye tabir ettiğimiz yatak yemek ve ilaç gibi giderlerin olmasıdır. Ayakta yapılan tedavilerde ise paranın 3/2 si ödenmektedir.
Rapor parası hesaplaması yapabilmek için öncelerden Sosyal Güvenlik Kurumlarına gitmek gerekse de artık internetin yaygınlaşması sayesinde sitemiz üzerinden nüfus cüzdanınızda ki bilgiler dahilinde hızlı ve güvenilir bir biçimde sorgulama yapabilir ve diğer S.g.k ya ait işlemlere ulaşabilirsiniz.

raporparasi sorgulama ekranı

 

Bir önceki yazımız olan İstirahat parası sorgulaması Rapor Parası Sorgulama başlıklı makalemizde 2014 emekli promosyonu, 2016 fiyat listesi ve 2022 3 aylık maaş sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir