Rapor parası Ödeneği çeşitleri

Rapor parası Ödeneği çeşitleri

Rapor parası çalışamayacak kadar hasta olduğunuzda ve iş nedenlerinden dolayı rahatsızlandığınızda alacağınız iş göremezlik raporu sonucunda sosyal güvenlik kurumu tarafından size ödenen ödenektir. İş göremezlik belgesi alabilmek için bazı şartlar vardır. Bunlardan en önemlileri uzman hekim tarafından muayene edilmek ve iş göremezlik raporu almak için hastalığınıza bir teşhis konulması gerektiğidir. Daha sonra en önemli olan şey de sigortalı bir iş yerinde çalışıyor olmanız ve iş göremezlik raporu aldığınız tarihten önceki bir yıl içerisinde en az 90 gün SSK pirimi yatırmış olmanız gerekmektedir. Bu ve bunun gibi önemli şartları yerine getirdikten sonra siz de iş göremezlik ödeneği alabilirsiniz. Hamilelik ve doğum gibi çalışmanıza engel olan durumlarda da iş göremezlik raporu alabilirsiniz. Yapmanız gereken şey doğum raporu almak ve sosyal güvenlik kurumuna başvurmaktır.

İş göremezlik raporu aldıktan sonra aldığınız raporun son tarihinden en az 1 ay sonra iş göremezlik ödeneğinizi alabilmektesiniz. Aynı zamanda iş göremezlik raporunuzun yatırıldığını kontrol etmek amacıyla internetten faydalanabilmektesiniz. İş göremezlik raporu sorgulama araçları ile iş göremezlik raporunuzun yatırılıp yatırılmadığını sorgulayabilirsiniz. İş göremezlik raporunuzu ziraat bankası şubelerinden online olarak alabilirsiniz.

Çalışamayacak durumda hasta olan veya doğum yapacak olan herkes iş göremezlik raporu alıp iş göremezlik ödeneğinden faydalanabilir. Bu yüzden iş göremez durumda hasta iseniz kendinizi çalışarak yormamalı ve rapor almalısınız. Sosyal güvenlik kurumu tarafından çalışmadığınız günler için size ödeme yapılacaktır.

Rapor parası, iş görmemezlik parası veya istirahat parası olarak da adlandırılır. İstirahat parası yani rapor parası hakkından faydalanmak için öncelikle belirli şartları sağlamak gerekmektedir. Aynı zamanda istirahat parası yani iş göremezlik ödeneğinin 3 türü vardır ve sigortalı iş yerlerinde çalışanlar farklı şartlara göre iş göremez oldukları her gün için geçici iş göremezlik ödeneği alabilmektedir.

Sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununa göre iş göremezlik ödeneği çeşitleri şunlardır:

  1. Sigortalı çalışanın rahatsızlık sebebinin mesleğinden dolayı olması durumunda yani iş kazası geçirmesi veya herhangi bir meslek hastalığı geçirmesi durumunda, başka hiçbir şart olmaksızın bu nedenden dolayı iş göremezlik raporlu oldukları her gün için iş göremezlik ödeneği verilir.
  2. Herhangi bir hastalık sebebiyle rapor almak da ikinci istirahat türüdür. Yani herhangi bir hastalık durumunda iş göremezlik raporu aldığınız zaman iş göremezlik ödeneği alabilmeniz için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar ise iş göremezlik raporunuzun başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 90 günlük sigorta pirimi yatırmış olmanız gerekmektedir. Yani herhangi bir hastalıktan dolayı iş göremezlik raporu almak istiyorsanız öncelikle rapor aldığınız tarihten önceki bir yıl içinde en az 90 gün sigorta pirimi yatırmanız şartı ile geçici iş göremezlik raporunuzun üçüncü gününden başlamak üzere her bir gün için geçici iş göremezlik ödeneği alabilirsiniz.
  3. Eğer anne olacaksanız da geçici iş göremezlik ödeneği alabilirsiniz. Bunun içinde en az 90 gün sigorta pirimi yatırmış olmanız gerekiyor. Eğer sigorta pirimi yatırdıysanız doğumdan önceki 8 hafta ve sonraki 8 hafta için geçici iş göremezlik ödeneği alabilmektesiniz.

Bir önceki yazımız olan İstirahat parası sorgulaması Rapor Parası Sorgulama başlıklı makalemizde 2014 emekli promosyonu, 2016 fiyat listesi ve 2022 3 aylık maaş sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir