Rapor Parasından Faydalanabilecek Sigortalılar

Geçici bir süre geçerli bir neden yüzünden çalışamayanlar bildiğiniz gibi rapor parası alma hakkına sahiptirler. SGK tarafından geçici istirahat ücreti almak için çeşitli şartlara sahip olmalısınız.

Rapor Parasından Faydalanabilecek Sigortalılar

Rapor Parasından Faydalanabilecek Sigortalılar

Rapor Parası Alabilecek Kişiler

Birinci sigortalılar işte herhangi bir kaza yaşayan veya uzun süreli hasta olanlardır. Bu kişiler rapor parasından faydalanabilmektedirler. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi 5510 sayılı kanunun dördüncü maddesinde bulabilirsiniz.

İkinci grup ise geçici bir süre hasta olanlar ve rapor parasından faydalanan kişilerdir. Eğer herhangi bir hastalığa yakalandıysanız SGK tarafından sizlere rapor parası ödencektir.

Üçüncü ve son grup ise hamilelik nedeniyle çalışamayanlardır. Eğer hamileyseniz bu süre içerisinde rapor parası alabilirsiniz SGK tarafından. Yeni gelen kanunlar ile birlikte yeni doğum yapan bayanlar için daha fazla haklar tanınıyor.

Bir önceki yazımız olan Raporlu Çalışana Rapor Parası Ödenir mi? başlıklı makalemizde Raporlu Çalışana Rapor Parası, Raporlu Çalışana Rapor Parası Ödenir ve Raporlu Çalışana Rapor Parası Ödenir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir