Raporlu Memur Idareye Bildirmek Zorunda Mı?

Memur olarak çalışanlar hasta oldukları zaman bağlı oldukları sağlık kuruluna gitmeleri gerekmektedir. Bu durumu yaptıktan sonra doğru bir şekilde düzenlenmiş sağlık raporunu belli bir süre içerisinde bağlı oldukları amire iletmelidirler.

Doktor’dan aldığınız sağlık raporunu raporun düzenlendiği en geç bir gün sonrasında elektronik veya yazılı bir şekilde bağlı olduğunuz amire vermeniz gerekir. Aksi halde raporunuz geçersiz olarak sayılacaktır. Eğer raporsuz veya izinsiz bir şekilde izin alırsanız disiplin cezası ile birlikte cezalandırılırsınız.

Yurt dışında bulunan memurların ise dış temsilciliklerine müracat yapmaları gerekmektedir. Eğer bu durumu göz ardı ederseniz sonuç olarak ciddi disiplinli cezaları alabilirsiniz. Bu durumu önlemek için raporunuzu idareye bildirip disiplin cezasından kolay bir şekilde kurturabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İstirahat parası sorgulaması Rapor Parası Sorgulama başlıklı makalemizde 2014 emekli promosyonu, 2016 fiyat listesi ve 2022 3 aylık maaş sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir