Raporparası alabilmek için neler gereklidir

Rapor parası, istirahat parası veya iş göremezlik ödeneği olarak da bilinen ve belirli bir süre çalışamayacak vatandaşlara devlet tarafından karşılanan bir ödenektir. Bu ödeneklerden faydalanabilmeniz için sigortalı bir yerde çalışmanız gerekmektedir. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda mağdur durumda kalmamanız için devlet tarafından karşılanan bu ödenek belli şartlar dâhilinde farklı farklı ücretlerle alınmaktadır. Yani iş göremezliğinizin nedeni ve tedavi türünüz alacağınız parayı etkileyen etkenlerdir.

Rapor parası yani istirahat parası için iş göremezlik raporu alırken nasıl tedavi edildiğiniz de alacağınız miktarı etkilemektedir. Aynı zamanda çalıştığınız iş yerinden günlük ne kadar kazanç sağladığınız da alacağınız miktarı etkileyen bir faktördür. İş göremezlik raporu alma sebepleriniz meslek içinde meydana gelebilecek olan kazalar ve mesleğin sebep olduğu hastalıklar, günlük hayatta karşılaşabileceğiniz herhangi bir hastalık veya analık gibi durumlar olabilir ve bu durumlarda gerekli şartları karşılıyorsanız iş göremez raporu alabilirsiniz.

Geçici iş göremezlik ödeneği, eğer yatarak tedavi oluyorsanız yani durumunuz ağırsa günlük kazancınızın yarısı olarak belirlenir. Eğer durumunuz daha iyiyse ve ayakta tedavi olabiliyorsanız geçici iş göremezlik ödeneği olarak günlük kazancınızın üçte ikisi kadar miktarda para alabilirsiniz. Çalışmadığınız süre içinde alamadığınız maaşınızın hepsi olmasa bile yarısı veya üçte biri sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanmaktadır ve bu da mağdur olmamanız konusunda size destek olmaktadır.

Geçici iş göremezlik süresinde alacağınız miktar belirlenirken göz önüne alınan birçok etken vardır. Her geçici iş göremezlik sebebinin farklı bir hesaplama yöntemi vardır. İş kazasında, annelik durumunda, meslek hastalığında veya normal bir hastalık durumunda farklı etkenler göz önüne alınarak hesaplama yapılır ve her duruma göre farklı fiyatlar ödenir.

Annenin tek çocuk veya daha fazla çocuk doğuracağına göre de alacağı iş görmezlik ödeneği alacağı miktar değişmektedir. Mesela sigortalı bir kadının anne olması halinde, doğum yaptığı günden bir yıl öncesinde en az doksan günlük sigorta primi ödemiş olması gerekmektedir. En az 90 gün sigorta primi yatmış olan anne doğum yapmadan önceki ve doğum yaptıktan sonraki sekizer haftalık süre içinde çalışmadığı her gün için geçici iş görmezlik ödeneği alır. Fakat çoğul gebelik durumunda yani anne ikiz veya daha fazla çocuk doğuracak olduğu zamanlarda doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre daha eklenerek geçici iş görmezlik ödeneği hesaplanır ve anne çalışmadığı her gün için, geçici iş görmezlik ödeneği alır.

İstirahat parası alırken rahatsızlığınızın çalıştığınız iş sebebiyle olup olmadığı da önemlidir. Günlük hayatta karşılaşılan hastalıklarda farklı, iş sebebiyle oluşan hastalıklarda farklı ödeme planı uygulanır. İş dışında normal günlük olarak karşılaşılan rahatsızlık olduğu zaman rapor parası alabilmek için, hastalık sebebiyle almış olduğunuz geçici istirahat raporunun başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 90 günlük sigorta priminin ödenmiş olması gereklidir. Sigorta primi ödenmiş olan hastalarda rapor aldığı günün üçüncü gününden itibaren her gün için rapor parası alabilirsiniz. İş kazası yaşandığı durumlarda geçici iş görmezlik raporu alındığı zaman 90 gün prim ödenme koşulu aranmadan, raporlu oldukları her gün için rapor parası alabilmektesiniz.

Bir önceki yazımız olan İstirahat parası sorgulaması Rapor Parası Sorgulama başlıklı makalemizde 2014 emekli promosyonu, 2016 fiyat listesi ve 2022 3 aylık maaş sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

1 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir