Raporparası ile ilgili bazı bilgiler

RAPOR PARASI

Rapor parası nasıl alınır, kimlere verilir ve hangi şartlarda alınır sorularının cevabını öğrenirseniz siz de ihtiyacınız olduğunda rapor parası alabilirsiniz. Rapor parası ile ilgili birçok sorunun yanıtını bu sayfada bulabilirsiniz.

Rapor parası ne anlama gelir?

Rapor parası diğer adı ile iş görmezlik ödeneği, hastalık vb. kötü durumlarda çalışamayacak durumda olduğunuzda SGK’dan yani Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alabileceğiniz paradır.

İş görmezlik raporu nedir?

iş görmezlik raporu uzman hekimler tarafından verilen ve bir süreliğine çalışamayacak durumda olduğunuzu gösteren belgedir.

İş görmezlik raporu nasıl alınır?

iş görmezlik raporu alabilmek için doktor muayenesinden geçmeniz gerekmektedir.

Rapor parası kimlere verilir?

Rapor parası hastalara, iş kazası geçirenlere,  meslek hastalığı geçirenlere ve doğum yapacak annelere verilir.

Rapor parası miktarı nelere göre değişir?

İş kazası, meslek hastalığı, tek veya çoğul hamilelik, yatarak ve ayakta tedavi olmaya göre rapor parası miktarı değişmektedir.

  1. İş kazası geçiren veya meslek hastalığı geçiren çalışanlar raporlu kaldıkları günden itibaren her gün iş göremezlik ödeneği yani rapor parası alır.
  2. Hastalık sonucunda iş göremez raporu alan çalışanlar geçici iş göremezliğinin üçüncü gününden itibaren her gün için geçici iş göremezlik ödeneği alırlar.
  3. Tek çocuk doğuran sigortalı bir kadın doğumdan önceki ve doğumdan sonraki sekiz haftalık sürede her gün için geçici iş göremezlik ödeneği alır.
  4. İki veya daha fazla çocuk doğuran yani çoğul gebelik halinde sigortalı anne doğumdan önceki ve doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki hafta ilave edilerek her gün için geçici iş göremezlik ödeneği alabilir.
  5. Hastalık, meslek hastalığı, iş kazası ve annelik durumlarında verilecek olan geçici iş görmezlik ödeneği, yatarak tedavi olduğunuz zaman çalıştığınız işte kazandığınız günlük kazancın yarısı göz önüne alınarak hesaplanır. Ayakta tedavi olduğunuzda ise, günlük kazancınızın üçte ikisi esas alınarak hesaplanır.

Rapor parası alabilmek için hangi şartlar gereklidir?

  1. Anneler doğum sebebi ile iş görmezlik ödeneği almak için doğumdan önceki bir yıl süre içinde en az 90 günlük sigorta primini yatırmış olmaları gerekiyor.
  2. Hastalık durumunda geçici iş görmezlik ödeneği alabilmek için geçici iş görmezlik raporunun başladığı tarihten önceki bir yıl içinde 90 günlük sigorta primini yatırmış olmanız gerekiyor.
  3. Meslek hastalığı sebebiyle geçici iş görmezlik raporu alanlar ise hiçbir şart aranmaksızın raporlu oldukları her gün için ödenek alabilirler.

Rapor parası nereden alınır?

Rapor paranızı 2012 yılından itibaren ziraat banka şubelerinden alabilmektesiniz. Rapor parası veya iş görmezlik ödeneği işveren tarafından değil sosyal güvenlik kurumu tarafından sigortalı çalışanlara verilen bir ödenektir. Çalışanların hastalık veya kaza gibi durumlarında mağdur olmaması hedeflenerek böyle bir uygulama ortaya çıkarılmıştır. Çalışanlar iş kazası, hastalık ve doğum gibi durumlarda çalışamadıkları süre içinde sosyal güvenlik kurumu onları mağdur etmemek amacıyla onlara belirli miktarda ücret verir.

Rapor parası sorgulaması nasıl yapılır?

rapor parası sorgulamak için sitenin alt kısmında bulunan bölümden faydalanabilirsiniz. Bu bölüme rapor gün sayısını, pirim gün sayısını, son 3 ayda aldığınız toplam ücreti ve son 3 ayda aldığınız toplam ikramiye gibi bilgileri girerek rapor paranızı sorgulayabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan İstirahat parası sorgulaması Rapor Parası Sorgulama başlıklı makalemizde 2014 emekli promosyonu, 2016 fiyat listesi ve 2022 3 aylık maaş sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir