SGK Yol, Gündelik Ve Refakatçi Giderlerinde Uçak Bileti

Bilindiği üzere, genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin yerleşim yeri dışına yapılan sevklerde yol, gündelik ve refakatçı giderlerine ilişkin işlemler Sağlık Uygulama Tebliğinin “2.6 – Yol ve gündelik giderleri” başlığı altında yer alan hükümler çerçevesinde yürütülmektedir.

Söz konusu Tebliğin “2.6.1.B-4 – Mutat taşıt dışı araç ücretleri” başlıklı maddenin 4. fıkrasında “Tarifeli uçak için ibraz edilen bilet/fatura tutarı, ekonomi sınıf bedeli üzerinden ödenir. İlgili firmanın tespit edilen uçuş tarihindeki ekonomi sınıf bileti ücretinden daha düşük ücrette bilet/fatura beyanının olması durumunda, bilet/fatura bedeli üzerinden ödeme yapılacaktır.” hükmü yer almaktadır.

21/04/2015 tarihli, 29333 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 01/05/2015 tarihinde yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğde, “Hasta Sevk Formu”nda (EK-2/F) “NOT: Uçak ile yapılan sevklerde, faturanın/biletin yanında o seferle seyahat ettiğine ilişkin olarak uçak biniş kartının da ibraz edilmesi gerekmektedir.” şeklinde düzenleme yapılmıştır.

Bu itibarla, genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin 01/05/2015 tarihinden itibaren yerleşim yeri dışına tarifeli uçak ile yapılan sevklere ilişkin yol giderlerinin ödenmesinde bilet/fatura ile birlikte uçak biniş kartının da istenilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Felci Destek Aşılama Çalışmaları başlıklı makalemizde çocuk felci, çocuk felci aşısı ve çocuk felci destek aşılama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir