SGK’da 6 yılda 1.5 milyon işçi kayıt altına alındı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, 2008 yılında başlayan kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında 2013 yılına kadar 100 bin işyerinin kayıt altına alındığını ve 1,5 milyon işçinin de sigorta altına alındığını söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, 2008 yılında başlayan kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında 2013 yılına kadar 100 bin işyerinin kayıt altına alındığını ve 1,5 milyon işçinin de sigorta altına alındığını söyledi.

SGK Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, Aksaray SGK İl Müdürlüğü’nde bir takım incelemelerde bulunmak ve açılışlara katılmak üzere Aksaray’a geldi. Aksaray’da Vali Vekili Kubilay Ant’ı ziyaret eden İlhan, kayıt dışı istihdamla mücadele konusunun SGK’nın öncelikli çalışmaları arasında bulunduğunu belirterek, yapılan denetlemeler ve araştırmalar kapsamında ciddi bir yol kat edildiğini söyledi. Önümüzdeki yıllarda kayıt dışı oranını en az seviyeye indirileceğini belirten İlhan, “Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında önümüzdeki yıllarda yapacağımız çalışmalar ile birlikte en az seviyeye indirmek hedefindeyiz. Bu kapsamda yoğun olarak bilgilendirme faaliyetlerine de devam ediyoruz. 2008 yılında başlayan kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında 2013 yılına kadar toplam 100 bin iş yeri kayıt altına alındı ve 1,5 Milyon işçide sigorta altına alındı” dedi.

İlhan, “Kayıt dışı istihdamla mücadele Sosyal Güvenlik Kurumu’nun şu anda en öncelikli alanlarından bir tanesi. Reform ile birlikte 3 grubun tek çatı altında birleşmesi, kurumsal yapının tekleştirilmesi son derece önem arz eden bir husustu. Bunun yanında genel sağlık sigortası geçişi de reformun en önemli ayaklarından bir tanesi. Şimdi artık kurumun genel yapılanması tamamlandı” diye konuştu.

Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında Risk Odaklı Denetim Grup Başkanlığı oluşturulduğunu belirten SGK Başkanı İlhan, “Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde oluşturduğumuz bu risk odaklı denetim başkanlığı ile çalışmalarımız daha geniş kapsamlı olarak devam ediyor. Mevcut denetmen ve müfettişlerimizin belli bir sayı sınırı var. Bütün denetlenmesi gerekenleri kısa sürede denetlemek mümkün olamıyor. O yüzden bu risk odaklı denetim sistemimiz risk odaklı alanları belirliyor. Risk bölgelerini belirliyor, riskli sektörleri belirliyor ve bir sonraki yılın denetimlerini bu belirlenen risk alanlarına yönelik yapıyoruz. Bu da son derece önemli” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Rapor parası süresi teknolojiyle kısaldı başlıklı makalemizde rapor parası süresi ve ssk rapor parası alma süresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Etiketler:,

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir