SGK’DA ASGARİ İŞÇİLİK İNCELEMELERİ VE UZLAŞMA ÇALIŞTAYI YAPILDI

sgk-logo

Sosyal Güvenlik Kurumu Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı ile Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası işbirliğiyle düzenlenen “Asgari İşçilik İncelemeleri ve Uzlaşma Çalıştayı” kapsamında kurum yöneticileri ve sendika üyeleri tarafından oluşturulan grup, atölye çalışması yaptı.

İki gün devam eden atölye çalışmalarında kurum yöneticileri ve sendika üyeleri görüş alışverişinde bulundu.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Kuruca çalıştayın açılış konuşmasında, asgari işçilik uygulamalarının çok önemli olduğunu, bu uygulamanın merdiven altı üretimin önüne geçtiğini, çok sayıda çalışan olduğu halde kuruma az kişinin bildirilmesini önlediğini belirterek, bu uygulamadan vazgeçildiği zaman kurum için ciddi prim kayıpları oluştuğunu söyledi.

Kuruca: Asgari İşçilik Uygulamaları Sadece İnşaat Sektörüyle Sınırlı Değildir. Eğitim, Sağlık, Temizlik, Güvenlik Gibi Değişik Alanlarda Asgari İşçilik Uygulamaları Vardır ve Önemli Sonuçlar Alınmıştır.

Başkan Yardımcısı Kuruca, asgari işçilik uygulamalarının sadece inşaat sektörüyle sınırlı olmadığını belirterek, “Eğitim, sağlık, temizlik, güvenlik gibi değişik alanlarda asgari işçilik uygulamaları vardır ve önemli sonuçlar alınmıştır. Bu çalışmada Rehberlik ve Teftiş Başkanlığımıza, müfettiş arkadaşlarımıza çok önemli görevler düşüyor” dedi.

Kuruca: SGK’nın Gelirlerinin Artmasında Asgari İşçilik İncelemeleri Uygulamasının Önemli Bir Yeri Vardır.

İnşaat sektörü öncelikli olmak üzere asgari işçilik incelemeleri uygulamasının devam etmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Yardımcısı Kuruca, SGK’nın gelirlerinin artmasında bu uygulamanın önemli bir yeri olduğunu ifade etti.

Kuruca, asgari işçilik uygulamasıyla ilgili bir çalışmanın yapılacağının bilinmesinin bile caydırıcılık etkisi oluşturduğuna dikkati çekerek, “Asgari işçiliğin ilerlemesi noktasında yeni uygulamaların geliştirilmesi, yaygınlaştırılması, hayata geçirilmesi, dolayısıyla kayıt dışı istihdamın önüne geçilmesi ve kurumun prim gelirlerinin artırılmasında Rehberlik ve Teftiş Başkanlığımızın önemli görevleri vardır” diye konuştu.

Rehberlik ve Teftiş Başkan Vekili Gencay Okyar ise konuşmasında, denetim fonksiyonun yol gösterici bir niteliği olduğunu kaydetti.
Okyar: Denetim Faaliyetlerin En Önemlilerinden Biri De Asgari İşçilik İncelemeleridir.

Okyar, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nın temel görevlerinden birisinin kayıt dışı istihdamla mücadele olduğunun altını çizerek, “Bu temel görev kapsamında çeşitli denetim faaliyetinde bulunulmaktadır. Bu denetim faaliyetlerin en önemlilerinden biri de asgari işçilik incelemeleridir” dedi.

Yürüttükleri incelemeler sonucu sosyal güvenlik bilincinin arttığını dile getiren Okyar, asgari işçilik uygulamasına son derece önem verdiklerini söyledi.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Genel Sekreteri Necati Ersoy da, çalıştayın inşaat sektörü açısından büyük önemi olduğunu ifade etti.

Ersoy, asgari işçilik uygulaması sayesinde kayıt dışı çalışanların kayıt içine alındığını ve haksız rekabetin önlenmesine yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.

Erdoğan Özen Konferans Salonu’ndaki çalıştaya, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Kuruca, Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Salih Kılıç, Rehberlik ve Teftiş Başkan Vekili Gencay Okyar, kurum üst düzey yöneticileri, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Genel Sekreteri Necati Ersoy, kurum personeli ve sendika üyeleri katıldı.

Bir önceki yazımız olan ENGELLİ TEŞVİKİ İLE İLGİLİ DUYURU başlıklı makalemizde duyuru ve engelli teşviki hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir