“Şifa Veren Ele Vefa” Programı Ankara’da Gerçekleştirildi

şifa veren ele vefa

Programa, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Eşi Dr. Sare Davutoğlu ve Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun yanı sıra Bakanlık yetkilileri, 81 ilin sağlık yöneticileri, TBMM Sağlık Komisyonu üyeleri, TBMM’nin hekim milletvekilleri, şiddet mağduru sağlık çalışanları, sağlıkta şiddet çalışmasını yapan Şiddet Araştırma Kurulu ile Sağlık İletişimi Bilimsel Kurulundan üyeler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Başbakan Davutoğlu TBMM’de sağlıkta şiddet komisyonun 2013 yılında yaptığı çalışmalara değinerek, “Şiddete karşı sıfır tolerans sloganıyla aslında mücadeleye devam etmek için tüm kamu kurum ve kuruluşlarını ve tüm Türk halkını seferberlik içerisinde yeniden hasta- hekim ilişkisini doğru zemine oturtmak, sağlık çalışanlarını şiddetten korumak ve ulvi görev sırasında tüm sağlık çalışanlarımıza destek olmak konusunda yeni bir duyarlılığa başlangıç olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

“Başbakan, sağlık çalışanlarına müjdeler verdi”

Davutoğlu, “Tıp Bayramı vesilesiyle fedakâr sağlık çalışanlarımız için yapacağımız düzenlemeyle nöbet ücretlerine yüzde 50 zam yapacağız. Hekimlerimizin yanında diğer sağlık çalışanlarını da bu nöbet ücretlerinden yararlandıracağız” dedi.

“Yapılan düzenleme ile aciller ve diğer eski yerlerde nöbet tutanlara yüzde 75 zam gelmiş oluyor” diyen Davutoğlu, “Arzu eden hekimlerimize sahih döner sermaye üzerindeki döner sermaye gelirlerinin de emeklilik primlerinin kesilmesi imkanını getirilerek emekliliklerinde daha yüksek aylık almalarına fırsat vermiş olacağız. Hekim sayımızdaki açık ve çalışmak isteyen hekimlerimizden bu yönde talep vardı, talep halinde herhangi bir zorunluluk getirmeden 70 yaşına kadar çalışma fırsatı vereceğiz. Özellikle şiddete maruz kalan hekimlerimizle ilgili, hekimlerimizin meslekleri icabı yapmış oldukları tıbbi işlemler nedeniyle haklarında açılan tazminat davalarında karşılaştıkları yüksek tutarlı maliyet için 2010 yılında mali sorumluluk projesi getirilmiştir” şeklinde konuştu.

“Sare Davutoğlu, hasta-hekim ilişkisinin önemine değindi”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, “Gerçekten Türkiye’de bir ölçüde sarsılmış olan hasta-hekim ilişkisini bu tür çalışmalarla inşallah takviye edileceğini, yeniden tesis edileceğini bu çalışmalar vasıtasıyla tekrar kavuşacağına inanıyorum” dedi.

“Hekimlik, insanlığın en onurlu mesleklerinden biridir”

Çok zor ancak onurlu olan tıp mesleğinin, her zaman fedakârlık gerektirdiğini belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, insanlığın var olduğu günden bugüne hekimlerin bilimsel gelişmeleri izleyerek yarınların daha sıkıntısız ve sağlıklı olabilmesi adına araştırmalar yaptığını, gelişmeleri takip ettiğini söyledi. Hekimlik mesleğinin 24 saat esaslı olduğunu ve bu mesleğin, insanlığın en onurlu mesleklerinden birini olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, “Hekimler kendileriyle ne kadar onur duysa azdır” dedi.

Daha iyi ve kaliteli hizmet sunumunun da sağlık çalışanları ile birlikte başarılabileceğinin altını çizen Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarının maddi ve manevi anlamda yanında olduklarını ve yanlarında da olmaya devam edeceklerini belirtti. Bakan Müezzinoğlu, “Yarından itibaren 14 Mart Tıp Bayramı gününü Sağlık Haftası olarak değerlendiriyoruz ve bu haftada şifa bulan eller, şifa veren elleri ziyaret edecek. İnşallah, 10 bin şifa bulmuş hastamız ve yakınları, aileleriyle birlikte onlara şifa dağıtan hekimlerimizi ve sağlık çalışanlarımızın evlerine teşekkür ziyaretlerine gidecek” açıklamasında bulundu.

Müezzinoğlu, “Önümüzdeki süreçlerde, hasta-hekim ve hasta-sağlık çalışanı ilişkilerini hem iletişim boyutuyla hem vefa boyutuyla dünyaya örnek olacak bir noktaya el birliğiyle taşıyacağız” dedi.

Bir önceki yazımız olan SGK Rapor Parası Hakkında Tüm Sorular ve Cevapları başlıklı makalemizde analık hali, e-ödenek ve geçici iş görmezlik ödeneği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir