SSK Çeyiz Parası

SSK çeyiz parası halk arasında evlilik parası veya yardımı olarak bilinmektedir. Bu maddi yardım SSK tarafından babasını veya annesini kaybetmiş yetim kızlara verilen bir paradır. Evlenecek olan bayanların bazi şartlara uyduğu halde çeyiz parası alabilir.

SSK Çeyiz Parası

SSK Çeyiz Parası

SSK Çeyiz Parası Nedir

Bir başka önemli şartta kızların ölüm aylığı alıyor olmasıdır. Çeyiz parası sadece bayanlar tarafından alınabilen bir ücrettir. Eğer evlenip ayrılmışsanız ikinci defa çeyiz parası alamıyorsunuz. Ölüm aylığı ile ilgili ayrıca bir detay vermek istiyoruz. Eğer ölüm aylığı alan bir kız evleniyorsa bu aylık kesilir. Tekrar boşanması halinde ise bu aylığı almak için iki yıl beklemesi gerekmektedir. Alacağınız çeyiz parası aldığınız ölüm parası ile orantılıdır. Çeyiz parası aldığınız ölüm parasının 24 katı olarak sizlere verilir.

Bir önceki yazımız olan İsteğe Bağlı Sigortalılar Rapor Parası Alabilir mi? başlıklı makalemizde isteğe bağlı sigortalılar rapor parası, isteğe bağlı sigortalılar rapor parası alabilir ve isteğe bağlı sigortalılar rapor parası alabilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir