VESANOİD İLACI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

sgk-logoSon günlerde basında çıkan lösemi ilacı olan Vesanoid ilacının SGK tarafından ödenmediği haberlerine yönelik SGK tarafından açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada söz konusu ilacın SGK tarafından ödemenin devam ettiği, ancak ilacın üretici firma değişikliğinden dolayı gecikmenin yaşandığı bilgisi verildi.

SGK tarafından yapılan açıklamanın tam metni;

Bazı basın yayın organlarında “SGK’nın ödeme listesinde olan bir ilacın listeden çıkarılması, yüzlerce lösemi hastasını mağdur etti” ifadesi yer almaktadır.

Bahis konusu ‘Vesanoid 10mg, 100mg kapsül’ adlı ilaç, ‘Kurumumuz Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi’nde (Ek-4/A) yer almakta olup, hastaların ilaca erişimi noktasında yaşanan sıkıntı ise SGK kaynaklı değildir. Vesanoid adlı ilacın global hakları ticari olarak firma değişikliği sebebi ile tekrar piyasaya sürülebilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı’na GMP (Üretim Uygulamaları Yönetim Sistemi) ve ruhsat yenilenmesi için başvurulduğu, bu nedenle ilgili firma tarafından henüz piyasaya sürülemediği ifade edilmektedir.

İlacın piyasada bulunabilirliği sağlandığı sürece sigortalıların ilaçlarını ücret ödemeksizin temin etmelerinin önünde hiçbir engelin bulunmadığı gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilacın teminini durdurması ya da ilacı ödeme kapsamından çıkartması söz konusu değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bir önceki yazımız olan SGK Rapor Parası Hakkında Tüm Sorular ve Cevapları başlıklı makalemizde analık hali, e-ödenek ve geçici iş görmezlik ödeneği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Etiketler:,

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir